23/01/2015

Autores do libro dixital "150 Cantares para Rosalía de Castro"

Continuando coa presentación do que será a publicación do libro dixital "150 Cantares para Rosalía de Castro", estes son os autores que confiaron no proxecto, aportando a súa voz poética, e tamén a súa arte gráfica. Grazas ao seu compromiso, e ao seu traballo, este proxecto materializouse. A idea é que o libro se espalle o Día de Rosalía de Castro, o vindeiro 24 de febreiro de 2015.

Galicia conta cunha fonte inexgotábel de poetas, e de artístas en múltiples eidos. Foi un verdadeiro descubrimento para min, unha pasaxe polo verso interxeneracional, pola imaxe que flúe da cerna dunha terra que se viste co seu orgullo.

Comprometerse nun proxecto deste tipo, onde é preciso facer un exercicio de adopción dunha poética coma a de Rosalía de Castro, e transitar polos espazos donde abrolla a galeguidade, a língua, a cultura, a sensibilidade da que nós sabemos tanto. Aquí conflúen moitos autores e autoras, de diversa nacenza, a língua únenos, Galicia é o alicerce no que todos nos asentamos, máis aló de onde cada un viva, e sobre todo, pola admiración e compromiso coa autora dos "Cantares gallegos", precursora da escrita en que mellor nos sabemos expresar.

A miña gratitude con vós, é para sempre. Tamén, para os que fan posible a Galipedia, e por suposto, á Asociación de Escritores en Lingua Galega (AELG), sen o seu apoio, isto non sería unha realidade.



-->
Prefacio:
Ramón Nicolás

Limiar:
Mercedes Queixas Zas

Poetas dos 150 poemas:

1.             Xesús Alonso Montero (Vigo, Pontevedra)
2.             Lois Antón Pérez Pérez (Escudeiros, Ramirás)
3.             Luz Fandiño (Santiago de Compostela, A Coruña)
4.             Xoán Xosé Fernández Abella (Monforte de Lemos, Lugo)
5.             Salvador García-Bodaño (Vigo, Pontevedra)
6.             Helena Villar Janeiro (Becerreá, Lugo)
7.             Fidel Vidal (Ribeira, A Coruña)
8.             Ánxeles Penas (Teixeiro, A Coruña)
9.             Lois Diéguez (Monforte de Lemos, Lugo)
10.          José Devesa (A Coruña)
11.          José Alberte Corral Iglesias (A Coruña)
12.          Xosé Vázquez Pintor (Melide, A Coruña)
13.          David Otero (Santiago de Compostela, A Coruña)
14.          Andrés Pociña Pérez (Lugo)
15.          Luz Pichel (Alén –Lalín- Pontevedra)
16.          Marica Campo (O Incio, Lugo)
17.          Vítor Vaqueiro (Vigo, Pontevedra)
18.          Adela Figueroa Panisse (Lugo)
19.          Xesús Rábade Paredes (Seixas –Cospeito- Lugo)
20.          Xabier Paz (A Coruña)
21.          Xosé María Álvarez Cáccamo (Vigo, Pontevedra)
22.          Vicente Araguas (Neda, A Coruña)
23.          Pedro Casteleiro (Ferrol, A Coruña)
24.          Margarita Ledo Andión (Castro de Rei, Lugo)
25.          B. Iglesias, Mero (Vilalba, Lugo)
26.          Antonio García Teijeiro (Vigo, Pontevedra)
27.          Luís González Tosar (Bos Aires, Arxentina)
28.          Enrique Feixó Feixó (O Carregal –Cartelle- Ourense)
29.          Miguel A. Mato Fondo (A Coruña)
30.          Carlos Pereira Martínez (Montevideo, Uruguay)
31.          José Estévez López (Padreda –Guntín- Lugo) & Irene Fernández (A Pobra do caramiñal,  A Coruña)
32.          Xosé Abeal (Ambroa –Irixoa- A Coruña)
33.          Carmen Blanco (Lugo)
34.          Cascudo de Sancibrao (Lugo)
35.          Erin Moure (Calgary, Canadá)
36.          Eloi Caldeiro (Sarria, Lugo)
37.          Manuel Pereira (Ouzande –A Estrada- Pontevedra)
38.          Francisco X. Fernández Naval (Ourense)
39.          Antom Laia López (Melide, A Coruña)
40.          Xaquín Agulla (Pontevedra)
41.          Xavier Rodríguez Barrio (Lugo)
42.          Gonzalo Navaza (Lalín, Pontevedra)
43.          Antón Reixa (Vigo, Pontevedra)
44.          Antón Fortes Torres (Sarria, Lugo)
45.          Rosa Méndez Fonte (Ferrol, A Coruña)
46.          Francisco Álvarez-Koki (A Garda, Pontevedra)
47.          Xavier Queipo (Santiago de Compostela, A Coruña)
48.          Arturo Casas (A Coruña)
49.          Manuel Forcadela (Tomiño, Pontevedra)
50.          Toño Núñez (Navia de Suarna, Lugo)
51.          Domingo Tabuyo (Pontevedra)
52.          Medos Romero (Somede –As Pontes- A Coruña)
53.          Alexandre Nerium (Fisterra, A Coruña)
54.          Román Raña (Vigo, Pontevedra)
55.          Anxo Angueira (Manselle –Dodro- A Coruña)
56.          Miguel Sande (Pastoriza –Arteixo- A Coruña)
57.          María Xosé Lamas (Vilalba, Lugo)
58.          Pura Salceda (Cidade de México, México)
59.          Eva Veiga (Ombre –Pontedeume- A Coruña)
60.          Lino Braxe (Mugardos, A Coruña)
61.          Mónica Bar (Vigo, Pontevedra)
62.          Xavier Lama (Santa Euxea –Guntín- Lugo)
63.          X. H. Rivadulla Corcón (A Coruña)
64.          Concha Rousia (Cocas –Os Brancos- Ourense)
65.          Manuel Outeiriño (Ourense)
66.          Henrique Rabuñal (Arteixo, A Coruña)
67.          Antón Dobao (Lugo)
68.          Marga do Val (Vigo, Pontevedra)
69.          Xosé M. Millán Otero (Beuso –Bueu- Pontevedra)
70.          Branca Vilela (A Coruña)
71.          Begoña Paz (A Coruña)
72.          Miro Villar (Cee, A Coruña)
73.          Pablo Bouza (Fene, A Coruña)
74.          Xoán Carlos Domínguez Alberte (Escudeiros –Ramirás- Ourense)
75.          François Davo (Le Mans, Francia)
76.          Marta Dacosta (Vigo, Pontevedra)
77.          Raúl Gómez Pato (Ourense)
78.          Serxio Iglesias (Bos Aires, Arxentina)
79.          Asun Estévez (Bueu, Pontevedra)
80.          Eli Ríos (Londres, Reino Unido)
81.          Lino García Salgado (Baltar –A Pastoriza- Lugo)
82.          Rafael Lema (Ponte do Porto, A Coruña)
83.          Ánxela Gracián (Gracián –Castroverde- Lugo)
84.          Iolanda Aldrei (Santiago de Compostela, A Coruña)
85.          Manolo Pipas (Vigo, Pontevedra)
86.          Rosa Enríquez (A Rúa, Ourense)
87.          Alfredo Ferreiro (A Coruña)
88.          Tati Mancebo (A Coruña)
89.          Carlos Negro (Lalín, Pontevedra)
90.          Martín Veiga (Noia, A Coruña)
91.          Martiño Maseda Lozano (Vilalba, Lugo)
92.          Baldo Ramos (Celanova, Ourense)
93.          Estevo Creus (Cee, A Coruña)
94.          Calros Solla (Pontevedra)
95.          Suso Díaz (Ludeiros –Lobios- Ourense)
96.          Alfonso Láuzara Martínez (Vigo, Pontevedra)
97.          Paula Carballeira (Muiños –Fene- A Coruña)
98.          Susa Blanco (Friol, Lugo)
99.          Manuel Darriba (Sarria, Lugo)
100.      Ramiro Vidal Alvarinho (Ferrol, A Coruña)
101.      Eladio Medel (Maside, Ourense)
102.      Ramiro Torres (A Coruña)
103.      Modesto Fraga Moure (Fisterra, A Coruña)
104.      Moncho Iglesias Míguez (Vigo, Pontevedra)
105.      Susana Sánchez Aríns (Vilagarcía de Arousa, Pontevedra)
106.      Estíbaliz Espinosa (A Coruña)
107.      O Leo (Matamá –Vigo- Pontevedra)
108.      Alicia Díaz Balado (Meira, Lugo)
109.      Ramón Neto (Illa de Arousa, Pontevedra)
110.      María Reimóndez (Lugo)
111.      Alberto Lema (Bamiro –Vimianzo- A Coruña)
112.      Rochi Nóvoa Vázquez (Sobradelo –Xunqueira de Ambía- Ourense)
113.      Miguel Ángel Alonso Diz (Madrid)
114.      Xosé Antón Cascudo (Guitiriz, Lugo)
115.      Verónica Martínez Delgado (Valdoviño, A Coruña)
116.      Yolanda López López (Ourense)
117.      Cristina Corral Soilán (Lugo)
118.      Alberte Momán (Ferrol, A Coruña)
119.      Noelia Rodríguez (Lisboa, Portugal)
120.      María Canosa (Cee, A Coruña)
121.      Arsenio Iglesias Pazos (Maniños –Fene- A Coruña)
122.      Emma Pedreira (A Coruña)
123.      Eva Méndez Roxo (Barcelona)
124.      Mario Regueira (Ferrol, A Coruña)
125.      Déborah Vukušić (Ourense)
126.      Ledicia Costas (Vigo, Pontevedra)
127.      Lucía Novas (Bueu, Pontevedra)
128.      Ramón Blanco (Outes, A Coruña)
129.      Marta Pedrosa Agra (Outes, A Coruña)
130.      Silvia Penas (Vigo, Pontevedra)
131.      Marisol Gándara (Ordes, A Coruña)
132.      Diana Varela Puñal (Cosme, A Coruña)
133.      Xosé Daniel Costas Currás (Moaña, Pontevedra)
134.      Elías Portela (Cangas do Morrazo, Pontevedra)
135.      Lucía Aldao (A Coruña)
136.      Roi Vidal (Santiago de Compostela, A Coruña)
137.      Antía Otero (A Estrada, Pontevedra)
138.      María N. Soutelo (A Estrada, Pontevedra)
139.      Xabier Xil Xardón (Morgade –Xinzo de Limia- Ourense)
140.      Cristina Ferreiro Real (Lugo)
141.      Lorena Souto (Páramo, Lugo)
142.      Andrea Nunes Brións (Marín, Pontevedra)
143.      Oriana Méndez (Vigo, Pontevedra)
144.      Samuel L. París (Muros, A Coruña)
145.      Betula Alba (Moaña, Pontevedra)
146.      Rosalía Fernández Rial (Carballo –Muxía- A Coruña)
147.      Sabela González Panizo (Burela, Lugo)
148.      Alba Cid Fernández (Ourense)
149.      Andrea Porto (Codeseda –A Estrada- Pontevedra)
150.      Celia Parra Díaz (Ourense)

Ilustradores

Baldo Ramos (Celanova, Ourense)
Adela Rodríguez López (Santiago de Compostela, A Coruña) & Fco. Javier Pardal Figueiro (Rianxo, A Coruña)
Belén Padrón (Oviedo)
Carlos González Villar (La Plata, Argentina)
Carmela Romay (Combarro, Pontevedra)
Lois Gil Magariños
Manuel Penín (Sabadell, Barcelona)
Maribel Longueira (A Coruña)
Álvaro de la Vega (Rianxo, A Coruña)
Heitor Picallo (Baño –Cuntis- Pontevedra)
Irene Silva Xiráldez (Belesar –Baiona- Pontevedra)
Isabel Pintado Palacio (Madrid)
Xosé Vizoso (Mondoñedo, Lugo)
Pedro Díaz Paz (Vigo, Pontevedra)
Suso Díaz (Ludeiros –Lobios- Ourense)